Podpoľanie
nad zlato
občianske združenie

  • Podpoľanie je náš domov
  • pekná príroda a rázovitý folklór je naše dedičstvo
  • čistý vzduch, vidiecky kľud, srdeční ľudia je náš dnešok
  • vieme, máme čo zlepšovať - prostredie i seba
  • naša budúcnosť je v našich rukách
Aktuality

Postup udalostí

Články, stanoviská

Úradné dokumenty

Petícia

Vizualizácia bane

Fotogaléria


Filmy

O nás
Stanovy
Prihláška
Kontakt
2% dane


Odkazy:
Podpoľanie nad zlato


Kremnica nad zlato

Čechy nad zlato

VIA IURIS

Petícia proti povoleniu ťažby zlata v regióne Podpoľania (petícia na stiahnutie - formát pdf)

Petíciou chceme osloviť poslancov miestnych zastupiteľstiev, poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a predstaviteľov štátnych orgánov, aby neprijímali žiadne rozhodnutia, ktorými by sa umožnila ťažba zlata na Bielom vrchu. Termín ukončenia petície zverejníme s predstihom. Po jej vyhodnotení ju petičný výbor predloží na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Detve a výsledky dostanú na vedomie aj obecné zastupiteľstvá susedných obcí, BBSK, parlamentu či ďalších inštitúcií.

Petícia vznikla na protest proti chystaným zámerom ťažiť zlato metódou kyanidového lúhovania v Podpoľaní a zámerom bolo, aby miestni obyvatelia mali možnosť prvý krát (no nie posledný) verejne vyjadriť svoj názor. Pretože petíciu spontánne začali podpisovať aj priatelia či rodáci nebývajúci priamo v dotknutých obciach petičný výbor vyhodnotil ich počty - koľko ľudí ju podpísalo z jednotlivých dotknutých obcí, koľko vrámci Banskobystrického samosprávneho kraja a koľko z ostatných častí Slovenska.

Stav petície proti ťažbe zlata ku dňu 4.4.2012 je 11 185 podpisov:

Detva - 5026 podpisov, Očová - 863 podpisov, Dúbravy - 249 podpisov, Vígľaš - 194 podpisov, ostatné obce a mestá v rámci BBSK - 4116 podpisov, ostatné Slovensko 737 podpisov.

Podpisy sa zbierali v rokoch 2011 a 2012 (od 21. 6.2011). Ani jeden nevyšiel nazmar. 12.9.2014 poslanci parlamentu SR zakázali na Slovensku pri úprave alebo zušľachťovaní nerastov používať technológiu kyanidového lúhovania. Zákaz platí od 1.11.2014.

Podpoľanie nad zlato, občianske združenie       info (zavinac) podpolanienadzlato.sk

© Podpoľanie nad zlato 2011 - 2024 ®